BRÁDA TIBOR festőművész emlékkiállítása
Bráda Tibor (1941– 2022) Munkácsy Mihály-díjas festőművész emlékkiállítása
A kiállítást megnyitja: Verebes György festőművész
Közreműködik: Kovács Bálint, gitár
Bráda Tibor több műfajban alkotott. A galéria magasföldszinti kiállítótermében olaj-, akvarell- és pasztellképei láthatók.
A Trezor Galéria a mozaik, üvegfestészet és egyéb muráliák terén végzett munkásságát mutatja be.
A kiállítás kurátorai: Deák Ilona, Bráda Enikő, Bráda Judit
Bráda Tibor 1941. szeptember 18-án született Karcagon, két bátyja után harmadik gyermekként. Édesanyja szépen akvarellező tanítónő volt. Édesapja matematika, fizika tanár a karcagi gimnáziumban és egyben a gimnázium zenekarának vezetője, hegedűn játszott. Hegedűjátékát Bráda Tibor már nem hallhatta, mert édesapját 1944-ben besorozták. A világháború ellenére jó dolgok is történtek a családdal. A páprádi nagyszülők és a holland református egyház segítségének köszönhetően a menekülést kirándulásnak élte meg a gyermek Tibor. Albertirsa volt az általános iskolái helyszíne, ahol egy képzőművészeti akadémiát végzett apáca tanárnő, Puruczky Mária fedezte fel jó rajzkészségét. Kitűnő tanárai, Újvári Lajos festőművész a Képző- és Iparművészeti Gimnáziumban, Szentiványi Lajos festőművész pedig a Magyar Képzőművészeti Főiskolán segítette tanulmányait, így az ő segítségükkel jutott el a festőművészetig.
38 évig tanított a Magyar Képzőművészeti Főiskolán majd Egyetemen, miközben számtalan egyéni és csoportos kiállítása volt itthon és külföldön, de legszívesebben feleségével, Deák Ilona festőművésszel, és leányaikkal, Bráda Judit bőrműves és Bráda Enikő keramikus iparművészekkel szeretett kiállítani.
Az olaj és pasztell táblaképek mellett az akvarell műfaj egész életét végigkísérte. Gyerekkora óta űzte ezt a csodálatos műfajt. A murális műfajok, különösen a figurális ólmozott üvegképek tervezése, készítése foglalta el ideje nagy részét. Jelentősebb munkái: Kőbányai Szt. László templom Róth Miksa ólmozott üvegképeinek rekonstrukciója; Magyarok Nagyasszonya templom (Tiszaújváros); Kőbányai Idősek Otthonának kápolnája; Krisztus Király templom (Dunaújváros) és a Sárospataki Bazilika Minor. 23 magyarországi templom őrzi műveit. Ezek mellett mozaikképeket és kazettás mennyezeteket, kálváriastációkat is készített. Mivel a murália alkalmazott műfaj és a helye kötött, ez a kiállítás az elkészült művekhez vezető utat mutatja meg. A tervektől az 1:1-es műhelymunkákig és néhány eredeti mű részletéig.
Bráda Tibor a Munkácsy Mihály-díj, a Köztársasági Arany Érdemkereszt, valamint a Supka Manna-díj tulajdonosa egyéb jelentős kitüntetések mellett. Különböző szakmai szervezetek vezetésében való részvétel után, az utolsó évtizedekben a Magyar Festészet Napja Alapítvány elnökeként tevékenykedett, mint a Magyar Festészet Napja szellemi atyja.
Látogatható 2025. január 30-ig hétköznapokon 10-18 óra között a rendezvények függvényében.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap
www.nka.hu